Svojedobno ga je na tržište stavila američka kompanija Eli Lilly pod komercijalnim nazivom Prozac i ubrzo je postao svojevrsni hit. Danas je fluoksetin (Prozac) sinonim za antidepresiv. Razlog tomu je činjenica da ne izaziva jake nuspojave i toksičnost mu je mnogo manja nego toksičnost tricikličkih antidepresiva.
Fluoksetin je primjeren za liječenje svih oblika depresije, bez obzira na stupanj bolesti (blaga, umjerena i teška) te za liječenje opsesivno-kompulzivnih poremećaja. Fluoksetin je također koristan u liječenju bulimije nervose, jer je u kontroliranim kliničkim pokusima u usporedbi s placebom u bolesnika koji su imali bulimiju pokazao značajno smanjenje prekomjernog jedenja i stvaranja stolice. Koristi se u obliku tableta ili sirupa u dozama od 20 pa do maksimalno 80 mg dnevno.
Fluoksetin se ne smije davati istodobno s MAO-inhibitorima. Nakon prestanka davanja MAO-inhibitora prije početka liječenja fluoksetinom potreban je najmanje 14-dnevni razmak. Bolesnicima s jako smanjenim radom bubrega (glomerulna filtracija < 10 ml/min) fluoksetin se ne daje. Zbog mogućeg epileptogenog učinka fluoksetin se posebno oprezno mora davati epileptičarima. Može prouzročiti smanjenje tjelesne mase, što je nepoželjno u depresivnih bolesnika koji su i inače smršavjeli. Mogućnost pokušaja samoubojstva u depresivnih bolesnika postoji sve vrijeme i traje sve do postizanja poboljšanja.
Tijekom liječenja fluoksetinom može doći do serotoninskog sindroma, nuspojave koja sliči djelovanju ecstasyja. Najčešće su nuspojave pri liječenju fluoksetinom tjeskoba, nervoza, nesanica, pospanost, umor ili astenija, tremor, znojenje, gubitak teka, mučnina, proljev, vrtoglavica i smanjenje libida.
Tvornički naziv:
- PROZAC (Eli Lilly)
- PORTAL (Lek)
- FLUVAL (Krka)
- FLUOKSETIN (Srbolek, Srbija)
- FLUNISAN (Hemofarm koncern - Zorka Pharma, Srbija)
- FLUXILAN (Aegis Ltd, Cipar)
- FLUNIRIN (Galenika AD)
- FLUSETIN (Bosnalijek, BiH)
- FRAMEX (Gedeon Richter, Mađarska)
- REFLOKSETIN (Replekfarm)
- FLUNEURIN (Saluta Pharma Njemačka)
Pročitajte i ove vezane članke: |
ANTIDEPRESIVI (vrste) ... ... |
|